Výživa

23.07.2015


Rady pre nových majiteľov šteňaťa

  1. - keď si psa beriete od chovateľa , vyžiadajte si trochu potravy, ktorou ho kŕmil doteraz
  2. - šteňatá majú citlivé zažívacie ústrojenstvo a na prudkú zmenu jedálnička môžu reagovať búrlivo (hnačky, zvracanie)
  3. - dodržujte pravidelný čas kŕmenia
  4. - misku psovi nechajte asi 20 minút, zvyšky potom odstráňte
  5. - šteňa, ktoré má stály prístup k potrave, sa môže prejedať alebo sa stane prieberčivým
  6. - šteňa nikdy neprekrmujte - hlavne veľké a obrie plemená - a pravidelne kontrolujte jeho hmotnosť
  7. - pokiaľ kŕmite granulami šteňa mladšie ako 3 mesiace, namočte krmivo na niekoľko minút do teplej vody - granule majú len zmäknúť, nie sa rozpadnúť na kašu
  8. - po kŕmení nechajte šteňa v pokoji odpočívať - žiadne vychádzky či hry

Výživa psov - Granule pre psa

      Keď kupujete šteniatko, je v čase predaja väčšinou kŕmené komerčnou alebo domácou stravou. Vždy sa zaujímajte o to, čím je psík kŕmený. Chovateľ by Vám mal povedať, čím ho kŕmil. Je to veľmi potrebné pri zmene majiteľa a prostredia šteniatka. Je nutné dodržiavať tento jedálniček minimálne niekoľko dní, a až potom postupne prechádzať na našu stravu. Ak podceníte kŕmenie v čase rastu šteniatka (malé plemená približne do 12 mesiacov a veľké plemená približne do 18-24 mesiacov), už nikdy tento deficit kŕmenia nedoženiete. Rastové obdobie šteniatka je najdôležitejšie pre kvalitu stravy, dospelý pes skôr znesie aj slabšie krmivo v krátkej dobe bez následkov.
Jedinou, nutrične plnohodnotnou výživou psíka je granulované krmivo od renomovaných značiek.  Takéto krmivo je plnohodnotné, neni žiadna potreba pridávať okrem krmiva a vody nič. Týka sa to ale naozaj len kvalitných krmív, čo napríklad FirstMate je. V zložení krmiva musí byť vždy presne rozpísané, čo sa v ňom nachádza. Dávky sú vždy podľa hmotnosti a záťaže psa uvedené na obale. Nevhodné krmivá sú podľa nás tie, čo obsahujú vysoký podiel rastlinných bielkovín. Nevhodné zložky sú aj napríklad kukurica, pšenica, sója, a rôzne umelecké názvy ... .
     Je vhodné vyberať z granúl vyšších cenových kategórií, tie lacné nebývajú zárukou kvality. Príležitostne je možné spestriť stravu tvarohom, tvrdým syrom, zeleninou, ovocím, vývarom atď., Ale nie je to nutné.
Nášmu psíkovi nesmieme dávať nič slané, korenené, údené. Veľmi nebezpečné je podávanie nevhodných kostí a napríklad aj čokoládu. Tá je pre organizmus psíka silno toxická! Malým psíkom, šteniatkam nie je vhodné dávať mlieko.  Mlieko zbytočne spôsobuje hnačky a vysiľuje šteniatko. Obdobie pitia mliečka má už od svojej materi za sebou.
Pri kŕmení psíka granulami je nutné zabezpečiť trvalo čistú a pitnú vodu!
Druhou možnosťou je varenie. Je to časovo náročné, a nikdy sa nám nepodarí vytvoriť nutrične vyvážený recept ako je to pri FirstMate a Kasiks. Varenie preto robíme len vo výnimočných situáciách.
Psici veľkých plemien majú v štádiu rastu špeciálne požiadavky na granule, lebo veľmi  rýchlo rastú. Naše granule sú pre šteniatka všetkých plemien sú plnohodnotnou stravou. Niekto pridáva do granúl mäso. Je to ale veľká chyba, lebo mäso obsahuje veľa fosforu. Psíkovi tým zmeníme pomer vápnika a fosforu a potom sa to prejaví krívaním a bolesťami predných a zadných nôh. Na prilepšenie a spestrenie, pridáme sem tam tvaroh, syr alebo čistý - biely jogurt, najlepšie prírodný. Psíkom veľkých plemien je možné pridávať  do granúl chondroprotektíva - výživa pre šľachy a chrupavky. V našich krmivách sú, ale to je silno preventívna dávka, takže po porade s veterinárom je to možné. Stačí si len vybrať zo širokého sortimentu.
Ako a koľko krát kŕmiť?
    Šteniatka - 4 až 5x denne, od tretieho mesiaca života 3 - 4x denne, po pol roku života  2x denne
    Dospelí psi - malé a stredné plemená 1x denne, veľké plemená 2x denne ( kŕmnu dávku rozdeliť na dve z dôvodu prevencie prevrátenia - torzie žalúdka) čo pri našich krmivách FirstMate je zabezpečené aj zložením a hustotou granúl.
Psíka po nakŕmení nechajte odpočívať a tráviť. Najlepšie je nakŕmiť psíka po rannej a večernej prechádzke. Samozrejme to môže byť aj individuálne prispôsobené.
Po nasypaní granuliek do misky v odváženej dennej dávke musí psík hneď tieto granule zožrať. Čo nezožerie odstránime, a zabránime tak špekulatívnemu výberu granuliek od psíka, a ušetríme si nervy s problémami výberu granúl.
Je dosť dôležité dodržiavať hlavné zásady pri kŕmení:
Ak psík nechce granule ihneď papať, zoberieme ich, a odložíme. Dáme mu ich až pri ďalšom kŕmení. Nikdy mu nedávajte hneď niečo iné ako náhradu za tie čo nechcel, lebo psík beťár si to vysvetlí tak že keď som nechcel toto, dostal som niečo čo mi chutí, zoberie to že to bola akože odmena a máme zarobené na pekný problém.



Granulky nenechávajte celý deň v miske, psíka neprekrmujte a granulky odvážte.
Dodržujte kŕmny návod od výrobcu !                 
Nenechávajte krmivo v miske celý deň !
Psa nikdy neprekrmujte !
Orientujte sa podľa návodu výrobcu na obale !