Alergie - návod pri kŕmení

Alergie - návod pri kŕmení

20.08.2015

 

    Skôr ako si pozriete tabuľky kŕmenia pri rôznych alergiách, prečítajte si návod:

     Ak má Váš psík potravinovú alergiu, tak máme viac veľmi dobrých riešení. Musíte ale dodržať jednoznačne presne kŕmenie podľa tabuľky. Ak má alergiu napríklad na kura, tak sa pozrieme do tabuľky a zistíme, že mu nemôžeme dávať krmivo ktoré obsahuje kracinu (Chicken & Bluberries, Maintenance, Trim & Light, Performance, Skoki) alebo hydinu a ani nič, čo môže obsahovať kuraciu bielkovinu  ( nesmie – kuracie mäso a mäsovú múčku, vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu ... .) - ( môže - Lamb&Rice, Australian Lamb a celú radu Potato & Fish). To je veľmi dôležitá vec. My v poradenstve začíname vždy s kombináciou Zemiak a Ryba (Potato & Fish). Na rybiu bielkovinu nepoznáme za tie dlhé roky čo predávame krmivá alergického psíka a zemiak neobsahuje dráždivé látky - alergény. Po asi týždni kŕmenia krmivom Ryba a Zemiak (Potato & Fish), by sa malo začať prejavovať na psíkovi zníženie príznakov alergie, či je to už škriabanie, sčervenanie kože, riedka stolica alebo iné príznaky rôznych zápalov. Veľkú chybu robia chovatelia pri alergiách, dávajú okrem krmiva aj rôzne pochutiny - odmeny. Ak je pochutina aj označená že je hypoalergénna, treba vidieť jej zloženie. Na trhu je veľmi málo naozaj hypoalergénnych pochúťok. My ich máme, sú to Fish4Dogs Jerky. Tieto jerky obsahujú len jednu bielkovinu - sušené rybie kože, preto ich ponúkame. Najväčší problém býva s piškótkami. Ľudia si neuvedomujú, že piškótka obsahuje minimálne tri bielkoviny (kukuričnú, pšeničnú a vaječnú). K tomu ešte aj farbivá a  schutňovadlá. Takže zdravý psík môže piškótku, ale alergik až po zistení akú alergiu má. Nesmie sa to podceňovať. Potom dochádza k nedorozumeniam typu že nefunguje to. Naša skúsenosť je taká, že ak dodržíte to, že nedáte psíkovi okrem krmiva, vody nič,  na 80% príznaky ustúpia. To ale neznamená, že psík je vyliečený. To sme pravdepodobne len obišli látku (bielkovinu), ktorá robí psíkovi problémy. Ďalší postup je nasledovný. Začneme do pôvodného krmiva pridávať pomaličky napríklad kúsky kuracieho mäsa a sledujem si psíka. Dávku pomaličky zvyšujeme, až sa dostaneme na normálnu dennú dávku kuracieho mäsa. Ak sa nič nedeje vieme, že nemá problém s kuracinou. Takto môžeme si postupne otestovať sami doma psíka na všetky potravinové alergie.  Je veľa chovateľov ktorí pri dodržaní všetkých podmienok použili túto  metódu, a dnes majú zdravých krásnych psíkov bez liekov, samozrejme ale na určenom krmive. 


    Napadol ma jeden ukážkový prípad:

      Doberman vo veku 4 roky, biedna srsť, na koži vypadané a vylízané asi trojcentimetrové kruhy bez srsti, neustále škriabanie a riedka stolica. Majiteľ sa ťažko prehováral, aby sme mohli vyskúšať naše krmivo na jeho psíkovi. On si myslel že to je záležitosť len veterinára. Najväčší problém bol, presvedčiť rodinu a blízkych, aby nedávali psíkovi nič okrem vody a krmiva - Zemiak a Ryba. Keď si to všetci uvedomili, a sľúbili že naozaj dodržia našu radu dali sme mu od FirstMate  Potat and Fish Large Breed. Pri návšteve asi po dvoch týždňoch bolo vidieť na psíkovi radosť zo života, bol aktívnejší, mal nezapáchajúcu a tvrdšiu stolicu. Po škriabaní ani stopy. Fľaky na koži ešte mal, ale už bolo vidieť, že v nich začína vyrastať nová srsť. Stal sa proste malý zázrak (a to len s krmivom). Takto sme pokračovali asi ďalší mesiac. Medzitým sme sa dohodli, že pridáme  psíkovi na skúšku ku krmivu jemu tak obľúbené piškótky. Dostal za odmenu asi päť piškót. Po určitom čase začal mať silné náznaky škriabania. Až teraz majiteľ pochopil, že naozaj bol pravdepodobne problém v bielkovinách z piškóty. Experiment sme ukončli s tým, že mu vadí niektorá rastlinná bielkovina a budú sa snažiť tieto bielkoviny obchádzať. Odvtedy nedostal žiadnu piškótu. Som pevne presvedčený, že to mala na svedomí pravdepodobne kukurica. Tá má na svedomí dosť problémov u psíkov s citlivým organizmom a tráviacim traktom. Ako pochutiny dostal kocky z rybích koží – Jerky od Firmy Fish4Dogs a žil si ďalší svoj život bez potravinových problémov.

      Ako vidíme, je veľmi dôležité sa vyvarovať rôznym zložkám v rôznych krmivách. Je priam našou povinnosťou čítať zloženia krmív a chrániť našich miláčikov pred čisto komerčnými krmivami. Pri malom náznaku kamufláže (ako vedľajšie produkty živočíšneho a rastlinného pôvodu, kukurica, kukuričná mučka, kukuričný glutén, hydinový proteín, pšenica, sója, rastlinné oleje a iné spisovateľské názvy) hľadať niečo zdravšie, kvalitnejšie. Kto hľadá, ten najde. Ono sa hovorí, že zdravý psík zožerie všetko. Áno, ale do kedy a s akými následkami v staršom veku.  Pri väčších problémoch je samozrejme vždy nutné zdravotný stav konzultovať s príslušným veterinárom.


FirstMate: 

Ako kŕmiť pri rôznych potravinových alergiách krmivami - FirstMate

Potrav.

 alergia na:

Potato and Fish - Original

FirstMate - Ultra a Super Prémium

Puppy

Large Breed

Original

Senior
Weight

 Australian 

 Blueberries    

 Maintenance    

 Skoki 

 Trim&Light 

 Performance 

 Lamb
 & Rice 

Kurča

Áno

Áno

Áno

Áno

Áno

Nie

Nie

Nie

Nie

Nie

Áno

Hydinu

Áno

Áno

Áno

Áno

Áno

Nie

Nie

Nie

Nie

Nie

Áno

Jahňa

Áno

Áno

Áno

Áno

Nie

Áno

Áno

Áno

Áno

Áno

Nie

Divinu

Áno

Áno

Áno

Áno

Nie

Áno

Áno

Áno

Áno

Áno

Nie

Rastl. pôvodu

Áno

Áno

Áno

Áno

Áno

Áno

Nie

Nie

Nie

Nie

Nie

Hovädzinu

Áno

Áno

Áno

Áno

Nie

Áno

Áno

Áno

Áno

Áno

Áno

Rybu

Nie

Nie

Nie

Nie

Nie

Nie

Nie

Nie

Nie

Nie

Áno

Ryžu

Áno

Áno

Áno

Áno

Áno

Áno

Nie

Nie

Nie

Nie

Nie

 

Psíkovi s alergiou podávať len doporučené krmivo a vodu !!!  

Nič iné, ani piškótky, aj tie obsahujú viac druhov bielkovín, farbív... .


Kasiks:

 

Druh potravinovej
alergie na:

 

Kasiks - chované vo voľnom výbehu

Lamb & Potato

Fish & Potato

Chicken & Potato

Kurča

Áno

Áno

Nie

Hydina

Áno

Áno

Nie

Jahňa

NIe

Áno

Áno

Divina

Nie

Áno

Áno

Rastlinné

Áno

Áno

Áno

Hovädzie

Nie

Áno

Áno

Rybu

Áno

Nie

Áno

Ryžu

Áno