Múčky, enzýmy, zdravie ... .

Múčky, enzýmy, zdravie ... .

27.08.2015

Atopická alergia.

      Pre psov s atopickou alergiou alebo dermatitídou ako potravinovou alergiou doporučujeme v prvom rade Potato and Fish. Sú to potravninové alergie, ktoré spôsobujú okrem iných problémov aj výskyt tzv. "Hot spots - horúcich škvŕn - fľakov" na koži a následné svrbenie kože. Psík si to miesto čo ho páli škriabe a vylizuje, až to skončí s vypadanou a silno svŕbiacou červenou plochou na srsti bez kože.  Potato and Fish má iba jediný zdroj sacharidov - zemiaky a jediný zdroj bielkovín – rybu a preto funguje ako hypoalergénna diéta s preukázateľným a veľmi priaznivým účinkom pri liečbe alergických zápalov kože - alergických dermatitíd. Navyše je táto formula veľmi chutí a je riešením aj pre psov, ktorí majú zlé kŕmne návyky. Lamb and Potato má podobné vlastnosti ako ako Potato and Fish. Tam, kde nepomohla formula s rybou veľa krát pomôže práve jahňacie. Je totiž len veľmi malé percento psov ktorí rybu neznášajú,  pre nich je práve jahňacie riešením zdravotného problému. Obe krmivá sú vysoko stráviteľné a prospejú psom so zažívacími problémami, ako je napríklad aj znížená schopnosť vstrebávať živín. Tu, pri zažívacích problémoch je absolútna kvalita v Australian Lamb.

Kurací olej.

      Potato and Fish a Lamb and Potato neobsahujú žiadnu kuracie múčku. Obsahujú iba čistý separovaný kurací tuk absolútne bez bielkovín. Práve to, že obsahujú iba jeden zdroj živočíšnej a jeden zdroj rastlinnej bielkoviny je dôvod, preto ho naozaj môžeme bez problémov nazývať "hypoalergénne - dvojzložkové", jedinečné. Pri potravinových alergiách na všetky ostatné bielkoviny či už živočíšneho alebo rastlinného pôvodu plní na 100% svoju funkciu bezproblémového použitia s možnosťou úplného "vyliečenia" psíka z alergií.  

Kuracia a jahňacia múčka.

      Kuracie a jahňacie múčka použitá v produktoch FirstMate pochádza z celých čerstvých kurčiat a jahňacieho mäsa s malým množstvom kostí, oboje v potravinárskej kvalite a veľmi striktne kontrolované. Pri výrobe krmív do EU musíme oznámiť presné množstvo krmív, nakúpiť certifikovanú múčku pre EU, a až potom môžeme vyrobiť množstvo granúl zodpovedajúcich množstvu a druhu schválenej múčky. Tento proces trvá aj mesiac. Takto vyrobené krmivo je ešte kontrolované na vstupe do EU.  V žiadnom prípade nejde o mäso kostnú múčku. Všetky múčky a zložky získavame zo zdrojov schválených pre produkciu do EÚ.

Múčky:

      Preštudovali sme si vysvetlenie krmivárskych názvov v materiáloch od Amerického a Kanadského úradu pre kontrolu vyvážaných krmív. Tam je jasne špecifikované, že druhovo určené mäsové múčky (kuracia, jahňacia, rybacia ... .) sú kvalitnejšie, ako múčky nazývané "mäsová", alebo hydinová, živočíšna, rastlinná(bez uvedenia druhu mäsa). Najnižšie hodnoty má  "mäsokostná múčka", ktorá sa ale už v krmivách nepoužíva. Máme k dispozícii konkrétne hodnoty, ktoré by nám umožnili vytvoriť si predstavu, aký je teda rozdiel medzi napr. Múčkou kuracie a masovú? Ak porovnáme múčku kuraciu s múčkou mäsovou, tak kuracia múčka obsahuje podstatne viac bielkovín ako obyčajná mäsová múčka. Kuracia múčka obsahuje oveľa menej popola (kostí) ako mäsová. Kuracia múčka má približne 17% popola, mäsová má skoro 2x viac 30-35%.

Cukrovka – diabetes.

      Lekári a zákazníci sa pýtajú a chcú sa poradiť,  ktoré krmivo FirstMate je optimálne pre výživu psov s diabetesom (cukrovkou). Tu máme dva vhodné produkty, Potato and Fish alebo Trim and Light. Obidve majú excelentný pomer bielkovín, tukov a sacharidov tak potrebných pre psov trpiacich cukrovkou.Čo sa týka psov s diabetom (cukrovkou), je pre nich vhodná aj formula Lamb Potato and Rice z rovnakých dôvodov.

Rybí tuk.

    Rybí tuk je naozaj najlepším zdrojom omega mastných kyselín, pretože omega mastné kyseliny z rýb (hlavne a najlepšie z Lososa) majú dlhší reťazec tukov, ako všetky ostatné, napríklad z obyčajného ľanového oleja. Omega kyseliny s dlhými reťazcami z tukov morských rýb majú najlepšie zloženie zo všetkých druhov omega kyselín. To platí aj pre ľudí.

Múčka v krmive FirstMate.

      Všetky produkty FirstMate, ktoré obsahujú múčku (rybaciu, kuraciu a jahňaciu), obsahujú najdrahšie (najkvalitnejšiu) múčky. Drahšie druhy majú nižšiu hladinu oxidovaných tukov, sú sušené horúcim vzduchom v porovnaní s tými, ktoré sú vyrobené vlastne klasickým vysokoteplotným spálením. Bielkoviny obsiahnuté v drahších múčkach nie sú toľko zasiahnuté teplom a sú preto pre psa ľahšie stráviteľné. Obsahujú tiež menej soli a piesku, než ostatné lacné múčky. Najdrahšie múčky sú tiež menej kontaminované polychlórovanými bifenylmi - PCB. Je to v prvom rade dané lokalitou, kde sú aj ryby lovené. Naše múčky pochádzajú z rýb stredných hĺbok v Tichom Oceáne v dostatočnej vzdialenosti od civilizácie. Práve tieto vykazujú oveľa nižšiu kontaminácii týmito látkami ako ryby lovené v Severnom Mori alebo Mexickom Zálive - dvoch oblastiach, odkiaľ pochádza väčšina rybích múčok na svete. To isté platí o kvalite jahňacej a kuracej múčke.

Problém s pankreasom.

Veterinári a chovatelia sa zaujímali o aktívne enzýmy (amyláza, glukanáza, celuláza, proteáza) v krmive FirstMate a hlavne hovorili v tejto súvislosti o poruchách funkcie pankreasu. Môže tu byť súvislosť medzi enzýmami a  zlepšením stavu pri poruche pankreasa?
Ak mali páni na mysli, že enzýmy by prospievali aj v tomto prípade na zdravie, tak áno.

Enzýmy v krmive.

Aj pes potrebuje tráviace enzýmy, na dokončenie trávenia potravy a rozkladajúcich sa živín do formy, ktoré môžu byť absorbované. Niektorí Psici neprodukujú dostatok tráviacich enzýmov prirodzene, preto sa enzýmy pridávajú ako pomoc tráveniu. S pribúdajúcim vekom enzýmov tvorba enzýmov ubúda, preto sú v našich krmivách pridávané prírodné tráviace enzýmy. Majú tieto priaznivé účinky:
Amyláza - zaisťujú štiepenie škrobu na jednoduchšie cukry
Celuláza - prispieva k štiepeniu rastlinných vlákien na menšie celky, ktoré obsahujú D-glukózu
Lipáza - pomáha rozkladať tuky
Proteázy - napomáhajú štiepeniu bielkovín
Glukanáza – napomáha lepšiemu tráveniu
Spoločne pomáhajú pri trávení, psík nemá tak zaťažený organizmus, a ten sa môže venovať niečomu inému.