Torzia - (prevrátenie) žalúdka a FirstMate

Torzia - (prevrátenie) žalúdka a FirstMate

Torzia – strašiak pre psíčkarov

Video: https://www.youtube.com/watch?v=tFdmpGAiYkY


    Torzia žalúdka vzniká najčastejšie pri psíkoch veľkých a stredných plemien a u psíkov, ktorí  majú veľký hrudný kôš, napríklad nemecký ovčiak alebo nemecká doga, kaukazský ovčiak a pod. Torzia, laicky povedané pretočenie -prevrátenie žalúdka, je  veľmi nebezpečné a vo veľa prípadoch pre psíkov smrteľné ochorenie. Samotný priebeh tohto stavu (pretočenia) je veľmi rýchly a vzhľadom aj na ťažšie zistenie - diagnostikovanie alebo aj častú neprítomnosť majiteľa končí fatálne - smrťou psíka.

Čo to je a ako vzniká torzia žalúdka ?

    K torzií dochádza u psíkov hlavne pri rýchlom, nadmernom pohybe v súčinnosti s plným alebo preplneným žalúdkom. Vzniká väčšinou po nažraní a napití sa vody, keď sa ide psík vyblázniť, alebo si ľahne a pretáča sa na chrbáte. Často sa stáva, že psík vylezie vo voliére na búdu a skočí z nej. Vtedy je žalúdok plný a ťažký. Neštandardným pohybom vzniká otočenie žalúdka okolo svojej osi. Keď sa žalúdok takto pretočí, vytvára sa zo stravy v žalúdku plyn, ktorý za normálnych okolností prejde do čreva a von alebo si psík grgne. Kedže máme cestu plynu dopredu a aj dozadu  pretočením zastavenú, žalúdok sa zväčšuje a tým vzniká silný tlak v mieste pretočenia aj na cievy, ktoré vyživujú žalúdok. Ten začína pomaly odumierať. Ďalším prejavom pri  zväčšení žalúdka je silný tlak na vnútorné orgány ako slezina, pečienka, podžalúdková žľaza a iné. Toto všetko vedie k veľmi rýchlemu zhoršeniu zdravotného stavu.

    Hlavnými príznakmi torzie žalúdka sú:  zväčšenie brucha, napínanie na vracanie so žiadnym výsledkom, nadmerné slinenie, zhrbený postoj, trasenie celého tela, rýchle dýchanie, strach v očiach,  prehĺtanie slín, nadmerná snaha o pitie tekutín, apatia a nevšímavosť k okoliu .... .
    Ak nájdeme psíka s niektorými príznakmi torzie, okamžite ho zoberieme k najbližšiemu veterinárovi a ten nám stanoví diagnózu. Lepšie je prísť na prehliadku pri prvom podozrení, ako prísť neskoro. Znamená to, že radšej navštívim veterinára viackrát (zbytočne), i keď ten nám neurčí diagnózu torzia, ako  čakať a prísť o psíka. Pri torzii totiž rozhodujú doslova minúty a hodiny. Čím skôr veterinár diagnostikuje torziu a prevedie chirurgický zákrok, tým je väčšia šanca na prežitie. V pokročilom štádiu sa už pomôcť nedá. Rýchlosť reakcie majiteľa je veľmi dôležitá.

Ako sa pokúsiť vyhnúť  vzniku torzie žalúdka ?

    Po nakŕmení a klasickom napití sa vody psíka necháme v kľude tráviť aspoň hodinu. Ak je psík vonku, nebudeme okolo neho vyvolávať rozruch aby sa nerozbláznil a nezačal šialene behať. Snažíme sa nechodiť hneď po nakŕmení so psíkom po schodoch a ani tak, aby musel preskakovať hoci aj menšie prekážky. Zásadne nekŕmime psíka nakvasenou potravou. Ak vieme, že psík bude mať o niekoľko hodín  väčšiu pohybovú aktivitu, taktiež nekŕmime.FirstMate - proti torzií (pretočeniu) žalúdka:

    Krmivo FirstMate je veľmi nápomocné pri riešení (predchádzaní) problému s torziou žalúdka u psíkov. Jednou z jeho vynikajúcich vlastností je, že krmivo po zožraní a napití sa vody psíkom nezväčšuje svoj objem - nekvasí - nenabobtnáva. Tým vlastne znižuje možnosť vzniku torzie - pretočenia žalúdka !!! 

    Bielkoviny v krmive FirstMate sú plné mäsovej múčky (až 87%, čo je absolútny svetový parameter medzi krmivami) a preto nepláva na hladine vody ako pukanec, ale po vhodení alebo zaliatí vodou zostane pekne na dne misky (v žalúdku) a postupne sa rozpúšťa.

   Presne pre tieto dôvody je vhodné aj pri pooperačných stavoch vnútorných orgánov. Po operácií napríklad žalúdka alebo čriev a podávaní prvého pooperačného kŕmenia je FirstMate veľmi dobrou voľbou. Pri dodržaní všetých pokynov od veterinára a "jemnom" nakŕmení psíka nehrozí napučanie alebo kvasenie krmiva v operovanej časti. Zabraňuje zväčšovaniu objemu, a tým znižuje možnosť vzniku pretrhnutia operačnej rany. Máme aj veľmi dobré (skvelé) referencie na hojenie aj pooperačných rán. 

   Spravili sme foto pokus. Do prázdnej nádoby sme nasypali 100g granúl FirstMate a do druhej 100g nemenovaných granúl a všetko sme fotili. Už na prvý pohľad je vidieť, že je veľký rozdieľ (0 minút) v objeme nasypaných granúl. FirstMate majú minimálne o 25% menší objem (denná dávka je menšia, žalúdok nieje tak plný, a aj to je výhoda). Potom sme naliali do nádobiek 200ml vlažnej vody (1 minúta) a vidíme ako sa správajú granule. Naše granule FirstMate zostali pekne na dne a druhé vyplávali ako pukance na povrch. Po 15 minútach už je jasne vidieť, ako sa správajú naše granulky a ako druhé. V 25 minúte pokusu je vidieť ako sa zväčšuje objem krmiva. V 45 minúte je to úplne jasné že FirstMate je pekne na dne, nezväčšilo vôbec svoj objem a len sa tak pomaličky "odvaľuje". Takto sa správa FirstMate v žalúdku Vášho miláčika. Druhé krmivo zväčšilo svoj objem asi o 100%, čo pri prevencií prevrátenia žalúdka nieje nič moc! Upozorňujeme, že aj pri dobrých vlastnostiach krmiva môže vzniknúť torzia.  (Je to kancelársky pokus a odchýlky pri jednotlivých druhoch krmív sú prípustné).


Viď foto dole:


  


  


 Povolená činnosť po nakŕmení:

   


  


Zakázaná činnosť po nakŕmení: