Mäso v granuliach

14.08.2015

    Vzhľadom k tomu, že pretrvávajú dohady o tom, čo to znamená keď je v zložení granúl písaná mäsová múčka alebo čerstvé mäso, uvádzame príklad ako sa v tom dá orientovať. Jednoznačne, krmivo s bielkovinou napríklad z kuracej múčky na prvom mieste v zložení má zaručene viac bielkovín v granuli ako krmivo, ktoré má na prvom mieste v zložení napísané čerstvé mäso z kuraťa !  To si treba uvedomiť, to je nezameniteľný fakt. Nejedná sa pri tom o malý rozdieľ.  Niekedy v tej istej cenovej kategórií kúpite krmivo v ktorom je aj 8 - 12 krát menej bielkovín živočíšneho pôvodu ako napríklad v krmivách FirstMate. Preto je potrebné dobre študovať zloženia krmív, lebo niekedy sú to priam básnícke výtvory (viď.: v jednom zložení - čerstvé mäso, vykostené mäso, mäsová múčka, surové mäso, dehydrované mäso, prírodné jahňacie, kuracie z domáceho chovu ... .). Výrobcovia väčšinou uvádzajú čerstvé mäso a ostatné špeciálne názvy len preto, aby nemali na prvých miestach zloženia bielkoviny len rastlinného pôvodu a úplne v zadu bielkoviny živočíšneho pôvodu. Tak isto delia v jednom krmive aj rastlinné bielkoviny. Aby boli rozdelené na viac zložiek, a aby tak neboli na prvom mieste (napr: kukurica, kukuričný glutén, kukuričná múčka, kukuričné krúpy, kukuričný škrob ... . ). 

    Tu si musíme uviesť dve informácie. Pokiaľ je na obale krmiva napísané ako prvé mäso, je to trochu zavádzajúce, pretože surové mäso obsahuje veľa vody (okolo 68%). Pokiaľ je na obale napísaná ako prvá mäsová múčka (suchá), krmivo obsahuje významný podiel proteínov (bielkovín ) z mäsa.


Prepočet množstva mäsovej múčky a čerstvého mäsa v granuliach:

Krmivo z 87% mäsovej múčky: 
                100g krmiva FirstMate Potato and Fish Endurance Puppy obsahuje minimálne 34,7g rybej múčky. 100g čerstvej ryby obsahuje približne 14g tuku, 65g vody a 21g múčky. 
Množstvo sleďa v 100g FM Potato and Fish Puppy bude teda (34.7/21) x 100) = 165g čerstvého sleďa.

Krmivo z 25% surového mäsa. 
                100g hovädzieho mäsa obsahuje približne 23g tuku, 58g vody a 19g múčky. 100g krmiva obsahujúceho 25% čerstvého mäsa bude obsahovať ekvivalent (0.19 x 0.25) = 5g mäsovej múčky.
Množstvo hovädzieho mäsa v 100g krmiva zodpovedá približne (0.19 x 0.25) = 5g čerstvého hovädzieho

    Pre porovnanie si krmivo s obsahom (25%) čerstvého mäsa prerátame na krmivo s obsahom (87%) čerstvého mäsa. Potom toto krmivo s obsahom (87%) čerstvého mäsa obsahuje minimálne ((5:25) x 87) = 17,4g mäsovej múčky


Výsledok je potom veľmi jednoznačný:

100g  FirstMate 87% bielkovín z rybacej múčky obsahuje:    165 gramov čerstvej morskej ryby

100g  krmiva s 87% bielkovín z čerstvého mäsa obsahuje:   17,4 gramov čerstvého hovädzieho mäsa


Tu je vidieť, že v zložení  87% a 87% môže byť obrovský rozdieľ ! Matematika nepustí. 

Až sa nechce veriť ten niekoľko násobne väčší rozdieľ, ale je to tak. Krmivá, ktoré obsahujú viac bielkovín z mäsovej múčky, sú pre psa ako mäsožravca prirodzenejšie, vhodnejšie.

Dá sa to overiť aj tak, že hodíme granule do vody. FirstMate granule padnú ku dnu ako kameň a nenabobtnajú. Väčšinou ostatné (pukance) plávajú, nabobtnávajú a zväčšujú svoj objem (zvyšujú možnosť prevrátenia žalúdka). 


Údaje sú čerpané od výrobcov krmív a od prof. Brad Hicks B.Sc.,M.Sc., DVM, RPBio.

Odchýlka údajov je povolená nakoľko každý druh čerstvého mäsa má iné fyzikálne a chemické vlastnosti.